Responsywna strona internetowa – Co to jest i czy jest mi potrzebna?

W związku z tym że coraz to więcej osób posiada i korzysta z takich drobiarstw jak telefony komórkowe czy też tablety. Naprzeciw oczekiwaniom użytkowników tych oto urządzeń developerzy stron internetowych powinni tworzyć je w taki sposób aby ich przeglądanie było przyjemne nie tylko na komputerze ale także na ekranie urządzania z jakiego użytkownik korzysta np. telefon, tablet itp.

Urządzenia mobilne podbijają rynek, są coraz powszechniejsze, posiad je praktycznie każdy. Jeszcze kilka lat temu strony internetowe były przeglądane w większości na ekranie komputera. Śmiało można stwierdzić że ten czas jest już za nami. W chwili obecnej nasz telefon komórkowy jest już na tyle wydają maszyną, że przeglądanie stron www za jego pośrednictwem stało się już praktycznie normą. W związku z tym, koniecznością stało się ułatwienie użytkownikom wygodnego przeszukiwana zasobów internatu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Co za tym idzie nasza strona internetowa powinna odpowiednio się prezentować na ekranie telefonu czy tabletu, czyli być responsywna.

Czym jest responsywna strona www?

Responsywna strona www albo w skrócie RWD – Responsive Web Design, to tak zaprojektowana strona internetowa aby jej przeglądanie było łatwe i przyjemne na praktycznie każdym urządzeniu od telefonu, tebletu po komputer PC. Strona która charakteryzuje się responsywnością jest w stanie dopasować się do wielkości wyświetlacza. Dzięki czemu oglądanie strony www na każdym urządzeniu staje się przyjemniejsze, a co ważniejsze cechuje ją uniwersalność i przestępność.

Strona responsywna to wymóg naszych czasów

Prowadzone badania przez mn. Google dowodzą że użytkownicy Internetu to w dużej mierze osoby, które przesiadły się z komputera na telefon albo tablet. Większość naszej działalności w internecie takiej jak robienie zakupów, płacenie podatków odbywa się własnie za pomoca internetu. W związku z czym naszym wręcz obowiązkiem jest dopasowanie się do panujących trendów, a co za tym idzie sprawienie aby nasza strona była elegancka i nowoczesna. Co równie ważne, jest to że Google wspiera strony responsywne, co za tym idzie to to że strony te będą faworyzowane, a ich pozycja w wynikach wyszukiwania będzie wyższa. Takie skalowanie strony www sprzyja też odbiorowi naszej strony przez użytkowników, którzy chętniej będą odwiedzać stronę która jest nowoczesna i bardziej przyjazna.

Czy strona responsywna posiada jakieś wady?

W zasadzie można by na o pytanie odpowiedzieć krótko – nie, nie posiada żadnych wad. Oczywiści jeśli jesteśmy już posiadaczem jakiejś strony www, która responsywna nie jest, a chcielibyśmy sprawić aby taką się stała, w większości przypadków wymaga to dość sporego nakładu pracy. Niemal zawsze, stworzenie naszej strony w sposób aby była responsywna wiąże się z przebudowaniem całej strony od podstaw. Jeżeli jesteś świeżym klientem, który dopiero będzie chciał założyć swoją stronę ten problem praktycznie Cię nie dotyczy, gdyż nowo tworzone strony buduje się właśnie w taki sposób aby były responsywne.

Podsumowanie

Ciągle prężnie rozwijający się rynek urządzeń mobilnych i całodobowa niemal nieograniczona dostępność do sieci sprawiają że nasze dopasowanie się do panujących warunków na rynku to nie tylko powinność ale też mus. Jako że zalży nam aby nasza firma kojarzyła się z profesjonalnym podejściem, stworzenie strony responsywnej to tak naprawdę wymóg naszych czasów.